Inspirace Novinky Ostatní Tipy & rady

Aby žehlení nebylo černou můrou

Je to zřejmě ta nejhorší domácí práce. Ženy ji nevykonávají s nadšením a muži se jí vyhýbají obloukem ve vzdálenosti několika světelných let. Stát u prkna a týden co týden a žehlit, není žádný med. Navíc se to musí umět… Jak tedy na to, aby žehlení bylo o trochu snadnější, a hlavně rychle za námi? Máme pár tipů.

Připravte si prádlo na žehlení

Super se žehlí dobře vyprané věci, navíc pokud zůstanou na prádle skvrny, můžete si ničit plochu žehličky. Pamatujte na správné věšení, když prádlo pověsíte tak, aby nevznikaly záhyby či se neprověšovalo, ulehčí vám to následné žehlení. Prádlo si před žehlením rozdělte podle materiálu a teploty, kterou potřebujete k jeho vyžehlení. Přesušené nebo hodně pomačkané věci navlhčete vodou, klidně je poté vložte ještě na chvíli do igelitové tašky, žehlení vám půjde poté lépe.

Žehlící prkno

Prkno si nastavte do takové výšky, abyste na něj mohli položit obě dlaně a neohýbali se u toho, anebo abyste nemuseli ohýbat ruce. Na prkně by měl být kvalitní potah, bez prožehlenin, aby se vám pak mřížka prkna neobtiskla do prádla. Zvýšení tepelného působení na prádlo docílíte i tak, když si pod potah na prkno vložíte alobal.

Žehlička

Základem je žehlička s kvalitní žehlící plochou. Pořiďte si takovou, která ji bude mít ze slitin s obsahem nerez oceli, případně keramickou, prostě plochu s nepřilnavým povrchem. Myslete i na to, aby kvalitně napařovala, měla dostatečný tlak páry a kvalitní rozprašovač, usnadní vám to práci.

Žehlíme…

Začněte s prádlem od nejnižší teploty, tedy syntetikou. Musíte-li kropit prádlo, pak teplou vodou, lépe se do látky vsakuje. Tmavé prádlo žehlete po rubu, nebude se vám pak lesknout. Záhyby na plisovaných věcech vydrží déle, když je po vyžehlení lehce přejedete hranou mýdla. Po vyžehlení nechte prádlo ještě tak hodinu viset v prostoru či volně v prostoru poskládané, aby po napařování pořádně vyschlo a neplesnivělo vám ve skříni. Máte prádla hodně a už se vám nechce žehlit? Dejte zbytek do mrazáku, pokud se vám tam vejde a zítra pokračujte, prádlo vám tam nepřeschne.

Pokud vám žehlička dělá na prádle skvrny (jedná se hlavně o méně kvalitní žehličky), je potřeba ji vyčistit a prádlo pokapejte citronovou šťávou, posypte práškovým cukrem a vyperte ve studené vodě. Podaří-li se vám prádlo „připálit“ a na žehličce zůstanou spáleniny, nechte ji vychladnout a odstraňte následně zubní patou. Můžete také namočit hadr do octa a přejíždějte po něm mírně zahřátou žehličkou.

Sušička

Tak zde už se dostáváme do fáze, kdy nemusíte žehlit, jestliže jste si pořídili skutečně kvalitní sušičku. Neřiďte se v tomto případě cenou, ale tím, co sušička umí. Dnes již některé sušičky mají programy pro snadné žehlení nebo suché prádlo přímo do skříně.

Tip na závěr: Jestli se vám fakt nechce, pozvěte si paní na žehlení…