Ostatní

Dokonalý odpočinek a relaxace – to je finská sauna

Sauna

Finskou saunu zná asi každý. Je to skvělé místo pro odpočinek a načerpání sil na nový den, ale v mnohém směru se také jedná o místo, které utužuje lidské zdraví. Saunu navštěvuje v poslední době čím dál tím více lidí, kteří chtějí změnit svůj styl života a chtějí zároveň udělat něco pro sebe. Finská sauna je v každém wellness centru, ale je také v blízkosti sportovních center, protože sauna dobře uvolňuje svalstvo.

Finská sauna a trochu historie

Saunu znali již naši předkové před mnoha tisíci lety ve starém Římě. Tady považovali saunu spíše za dokonalé a blahodárné lázně. Zde si nejen bohatí měšťané, ale i vojevůdci a panovníci chodili očistit své tělo nejen od hříchu, ale věřili, že budou mít i čistou duši. Uzavírali se zde ale i vojenská tažení, sňatky či obchody. Postupem času lidé zjišťovali, že sauna má velmi pozitivní účinky na jejich zdraví.

Také jedna pověst praví, že sauna vznikla vlastně kdysi dávno, když starý dřevěný domek na okraji lesa měl díru ve střeše, kterou dešťová vody kapala na rozpálená kamna. Vznikla pára a tak tedy i sauna. Dnes je finská sauna trochu jiné podoby. Je to dokonalé místo pro opravdové uvolnění. Má mnoho podob a ve Finsku jde dokonce o národní tradici. Finové saunu mají téměř v každém domě a pokud někoho ve Finsku pozvou do sauny, je to pro dotyčného čest. Tady se musí nechat hněv a zloba za dveřmi, takže odpočinek je zde v pravém slova smyslu.

Na jakém principu finská sauna vlastně funguje

V podstatě je to místnost obložená dřevem, která má uvnitř teplotu až 130 stupňů Celsia, ale vlhkost je zde jen do 20%. Návštěvníkům sauny se tak lépe dýchá a lépe takové horko vstřebávají. Pobyt v sauně je několika minutový a je individuální. Poté je třeba tělo opláchnout pod sprchou nebo v saunovém bazénku. Následně člověk odpočívá na lehátku a proces se opakuje.

Finská sauna

Finská sauna

Blahodárná sauna

Lidé rádi navštěvují saunu už jen z toho důvodu, že má blahodárné účinky na lidské tělo. Nejenže její pravidelnou návštěvou člověk posílí obranyschopnost a imunitu těla, ale může se cítit daleko lépe, pozitivně naladěn a dokonale odpočinutý. Relaxace v sauně znamená také načerpání síly na další den, pročištění cév a celého kardiovaskulárního systému, sauna také prokrví mozek a mysl. Z lékařského hlediska je saun doporučována jako dokonalá rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Dále je třeba říci, že je vhodná i pro astmatiky a alergiky i pro ty, co mají problém s dýchacími cestami.

Sauna na míru

I taková sauna na míru je reálná. Stačí mít pozemek nebo jen nevyužité místo v suterénu domu a je vyhráno. O vše ostatní se může postarat profesionální firma. V případě, že se jedná o saunu na zahradě domu, nemusí se majitel domu ohlížet na rozměry. Co se týká sauny v suterénu, zde může mít sauna atypický tvar. Je vybavena vším, co má sauna mít a zhotovena je také z kvalitních dřevin, zejména jehličnanů.

Saunové moduly

V tomto případě jde o prefabrikované produkty, které mají jednu velkou výhodu, vejdou se do malých bytů a dokonce i malých místností, jako je balkon nebo také ložnice. Jsou plně vybavené a zhotovené z kvalitních dřevěných materiálů.