Ostatní

Jaké nábytkové úchytky si vyberete do svého interiéru?

Taková maličkost, a přitom dokáže udělat hodně! Úchytky a madla na nábytku mají praktickou funkci: umožňují nám snadno otvírat skříňky v kuchyni, koupelně, obývacím pokoji – zkrátka na všech skříňkách, které v interiéru máme. Můžete si vybrat nenápadné, neutrální nebo naopak ve výrazných barvách a s nepřehlédnutelným designem. Zkrátka a dobře, jsou k dispozici v celé řadě stylů a povrchových úprav. Které z nich si vybrat?

Knoflíkové úchytky nebo madla?

Úchytky můžeme rozlišit v podstatě na dva typy. Klasické a knoflíkové. V některých prostorách můžete dokonce zvolit i oba typy úchytů, jediným pravidlem je, že na všechny dvířka skříněk by měly být například klasická úchytka, na zásuvky zase knoflíková (nebo naopak). Rozhodně se nevyplácí na skříňky v jedné místnosti použít knoflíky i madla. Klasické úchytky jsou snadnější na úchop, protože použijete celou ruku, nejenom prsty. To je vhodné například u zásuvek, které mohou být naplněny těžkým nádobím. Knoflíkové úchyty se používaly ve starších kuchyních a i dnes se hodí spíše k tradičnímu stylu.

Horizontálně nebo vertikálně?

Pokud jste si zvolili klasické úchytky, pak vás čeká ještě jedno rozhodování: budete chtít úchyty vodorovně nebo horizontálně? Jde čistě o problém týkající se designu. Když si úchyty kupujete a chcete montovat sami, vyplatí se, poprosit někoho, aby vám je přidržel nejdříve vodorovně a poté horizontálně. Vy se na to dívejte s dostatečným odstupem a vyberete si to, co se vám více líbí.

Rovné nebo zakřivené?

Opět se jedná o problém, který se týká klasických úchytek. Budou mít čtvercový nebo zakřivený tvar? Rozhodnout se můžete na základě toho, v jakém stylu jsou vaše skříňky, svítidla a další důležité prvky designu. Vyberte si takové úchytky, které odpovídají typu čar na vašem nábytku. Pokud jsou hrany vašeho nábytku a okolí čistých linií bez zakřivení, měli byste zvolit úchytky, které jsou rovné (nebo s mírným zakřivením uprostřed).