Ostatní

Největší nevýhody dřevostaveb, aneb když ani ty nejsou negativy

Přemýšlíte o vlastním bydlení a narazili jste na stavby ze dřeva? Pojďte se s námi podívat na jejich největší nevýhody. Alespoň podle toho, co si myslí laická veřejnost. Proč si lidé pořídili cihlový dům a ne dřevostavbu?

Klasické postupy

Lidé se většinou snaží držet toho, co dělala předchozí generace. A zde se stavěly ve velkém domy z panelu nebo cihel. Zděné budovy sice nejsou nízkoenergetické domy a je nutno je dlouze upravovat, ale lidé, kterým radí ve výstavbě předchozí generace, se s tím smiřují. Dřevostavby naopak používali lidé po mnoho staletí a představují jistotu a použití materiálu s dlouhou odolností. Dřevěné stavby stojí stovky let, stejně jako ty cihlové.

Odolnost vůči škůdcům

Když si postavíme zděnou budovu, máme pocit, že je velmi odolná. Někteří lidé se pro klasické zděné rodinné domy rozhodnou proto, že se cítí bezpečně. Považují dřevo za materiál, který může napadnout plíseň nebo škůdci. V dnešní době je ale tento názor již překonaný. Současné metody výstavby a impregnace dřeva nabízejí trvalé řešení. Dřevo se impregnuje a napouští, stejně jako další materiály potřebné ke stavbě. Škůdci ani plísně se v materiálu nevyskytují.

A co bezpečnost

Otázka bezpečnosti a požární ochrany má v rámci dřevostaveb své výsostné postavení. Každý stavitel dbá na to, aby bylo dodrženo přísných postupů během stavby. Stavitelé v domech používají moderní protipožární ochranu, a to v rámci celé stavby. Samozřejmostí je nehořlavost použitých marteriálů a jejich vysoká odolnost. Nejvíce zde ale rezonuje slovo prevence. Kvalitní elektroinstalace je samozřejmostí.

Cenově dostupné?

Lidé si v některých případech dřevostavby nezvolí také z toho důvodu, že se jim zdají příliš cenově nedostupné. Kvalitní materiál je samozřejmě k dostání za poněkud vyšší cenu. Celkové vlastnosti budovy a jistota ušetřených financí za vytápění je ale dobrou motivací. Navíc na pořízení dřevostavby od státu dostanete dotaci až půl milionu korun.

Dřevostavby jsou plnohodnotná možnost, jak si zajistit vlastní bydlení.