Ostatní

Jak na opravu betonové podlahy

Beton je populární materiál, bez kterého se neobejdeme. S betonovou podlahou se setkáte nejčastěji v garážích nebo průmyslových a komerčních budovách. Je třeba využívat takový materiál, který je odolný, pružný a má dlouhou životnost, což beton bezpochyby splňuje. Nicméně se i sebekvalitnější betonová podlaha může časem začít drolit, jsou v ní praskliny nebo výtluky nebo se práší. Pak je na čase ji opravit, pokud se nechcete pouštět do drahé celkové výměny.

Zjistěte rozsah poškození betonové podlahy

K poškození dochází zpravidla u velmi zatížené podlahy. Než dojde na opravu betonové podlahy, zjistěte rozsah poškození. Pokud je beton jen narušený, stačí rozdrolenou část vybourat a nahradit novou. Povrch podlahy nemusí splňovat požadavky na užívání, proto opravu nepodceňujte. V případě, že nejsou trhliny příliš hluboké, můžete si vypomoci se sanací stavební chemií. Na opravy se rozhodně nehodí beton, který je běžně připravován na stavbách. Dostanete se tak do kolotoče nekonečných oprav.

Prašnost povrchu betonové podlahy

Nejčastější příčinou je postupné vydrolování betonu z důvodu neúměrného zatížení, než je určeno pro konkrétní podlahu. Podle míry poškození lze povrch podlahy penetrovat, opatřit novou vrstvou betonu s dostatečnou nosností nebo natřít některým z moderních nátěrových systémů.

Malé trhliny

Trhliny upozorňují na problém v konstrukci, který může mít různé příčiny. Nejčastěji může jít o objemové změny, které probíhají při zrání betonu. U malých trhlinek lze využít nizkoviskózní pryskyřici. Trhliny způsobují křehkost a dobrá savost betonu, což jsou vlastnosti, bez kterých bychom se dost dobře obešli.

Trhliny s deformacemi

Častým jevem u betonové podlahy je vznik trhlin doprovázených nejrůznějšími deformacemi. Ty mohou oddělovat konstrukci od podkladu a být příčinou dalších poruch této podlahy. Vzniklé dutiny je třeba vyplnit novým betonem.

Výtluky

Pokud dojde ke špatné opravě, mohou být jejím důsledkem výtluky nebo větší poruchy zasahující více plochy. Abyste se jim vyhnuli nebo je naopak správně opravili, je nutné pečlivě připravit povrch a zbavit ho všech nečistot.

Rekonstrukce pomocí lehkého betonu

Velmi často se používá pro opravy betonové podlahy lehký beton. Ten lze využívat pro nové stavby, rekonstrukce a opravy stávajících staveb. Opravíte s ním podlahu v komerční budově, v průmyslové hale i v rodinném domě.

Práce s tímto betonem je snadná. Důležité je připravit podklad, zbavit podlahu drolících se částí. Pak už jen stačí beton namíchat podle návodu a nalít na podklad. Toto zvládne zručný kutil i svépomocí. Lehký beton je pochozí za 24 hodin od pokládky.

Opravovat beton není samo o sobě nijak složité. Pokud nevíte jak na to, můžete oslovit odborníky, kteří vám poradí nebo opravu provedou sami. Je potřeba včas reagovat na drolení, nevzhledné fleky a také na nejednotnou barvu. K opravám menšího rozsahu si stačí vzít univerzální opravnou maltu, která obsahuje kvalitní výztužná vlákna a lze ji použít v interiéru i exteriéru. Provést opravu betonové podlahy lze nejrůznějšími moderními prostředky.