Ostatní

Jak opticky zvětšit obývací pokoj

I když bychom si přáli větší byt, zatím si musíme vystačit s tím, co máme. Podívejte se na tipy, se kterými se vám podaří opticky zvětšit obývák. Jdeme kouzlit!

Začneme u stropu

Jako první se zaměřte na prostor stropu. Je zde svítidlo, které je prostorově výrazné? Do malých místností je vhodnější zvolit stropnici s vysokou svítivostí. Garnýže by měly plně korespondovat s nábytkem v místnosti, nebo zvolte kolejnicové garnýže, které budou upevněny přímo na stropě. Záclony je nejlepší zvolit v čistě bílé barvě, bez vzorů a příkras. Minimalistický styl se bude podílet na sjednocení místnosti a její lepší podobě.

Stěny? Velmi důležité

Nyní se podívejte na zdi vašeho pokoje. Jsou vymalovány tmavými odstíny? Máte doma tapety, které mají texturu nebo potisk? To vše vám výrazně ubírá prostor v místnosti. Místo tmavých barev zvolte základní bílou nebo ivory barvu, nebo si nechejte do místnosti přidat světlé tapety, které nemají výrazné vzory. V malých prostorách je také potřeba zvýšit světelnost. Na zdech mohou být další lampičky, nebo podhledová svítidla. Svépomocí zde můžete zavěsit i světelný řetěz.

Podívejte se na zub nábytku

Stísněný prostor není příjemný vůbec nikomu. Pokud už je váš obývák menších rozměrů, rozhodně byste měli ubrat na barevné sytosti barev nábytkové sestavy. Minimalistická bílá, hygge, boho nebo skandinávská ivory a béžová, to vše se bude v prostoru skvěle vyjímat. Naopak odstín kávy, ebony, dubu a tmavšího dřeva prostor zmenšuje.

Nejčastější chyba

V konečném důsledku je ale jedno, jakou barvu nábytek bude mít. Ano, světlé barvy přidávají na prostoru, tmavé vše zmenšují. Pokud ale budete mít interiér v bílé barvě a uděláte zásadní chybu, který se vyskytuje ve starších domácnostech, opět budete bez prostoru. Jedná se o vystavování drobných předmětů na nábytku. Suvenýry, drobnosti, dárky. Nejen, že se takový obývací pokoj mnohem hůře udržuje, ale také působí stísněně.

Obývák se vám podaří zvětšit také pomocí zrcadlových skříněk.