Tipy & rady

Pečujte o svůj trávník. Vertikutace travnatých ploch posílí vaši zahradu

Mít krásnou zahradu vyžaduje více úsilí, než pravidelné zalévání. Je zapotřebí věnovat vašemu trávníku potřebnou péči a pozornost. Obzvláště, když se probouzí po studené zimě. Jednou z důležitých technik o péči o trávníky je vertikutace trávníku. Jedná se o odbornou údržbu travnatých ploch, která zlepšuje kvalitu trávníku.

O co se jedná?

Vertikutace travnatých ploch Olomouc se postará o odumřelé části rostlin, zbytky posečené trávy, plevel a mechte, který vytvořil nepropustnou vrstvu na vašem trávníku. Taková vrstva může být i několik centimetrů silná. Voda se pak nedostane ke kořenům a všechny živiny se odplaví.

Dalším problémem, který nastává je nedostatečné zakořenění trávníku. Kořenový systém nezarůsta do hlubší vrstvy v půdě, ale pouze do travní plsti. Během horkých letních dní se to projeví na trávníku, který je rychle suchý, řídký a žlutý. Navíc to napomáhá k usazování plevelu, který dále vytlačuje a ničí trávník.

Nahromaděná vlhkost dále způsobuje tvorbu plísní a houbových onemocnění. Jedním ze způsobů, jak zabránit těmto problémům je vertikutace, která odstraňuje travní plsti.

Kdy je vhodná dělat první vertikutaci

Ideálním obdobím první vertikutace po zimě je během března a dubna. Druhé vertikutační období je v srpnu a září. Vše se však realizuje podle klimatických podmínek.

Stav trávníku po vertikutaci

Na první pohled vertikutace nevypadá dobře. Trávník se zdá být poničení. Postupem času se však začne jeho stav zlepšovat. Je to způsobeno následkem látkové výměny, lepším zpracováním hnojit nebo dosetím trávníku. Po krátké době bude váš trávník krásně zelený a hustý.

Vertikutace je poměrně složitá metoda, která potřebuje odborný dohled. Špatně provedená úprava trávníku může vést k nevratnému poničení a rozšíření plevele.