Ostatní

Solární panely jsou v zimě výkonnější. Jak je to možné?

Solární panely fungují spolehlivě především v létě. I v zimě ale dokážou přidat svou troškou do rodinného rozpočtu a ušetřit vám peníze za elektřinu.

Slunce aby v zimě člověk pohledal. To sice sem tam září, ale příliš mnoho tepla nedává. Jedinou útěchou v studených měsících tak bývá horká vody. Věděli jste ale, že i v létě může vodu ohřát slunce?

Produktivní i v zimě

Všichni jsme si zapsali do paměti, že hybridní fotovoltaická elektrárna funguje především v letních měsících. Dává to smysl, protože právě v létě svítí nejvíc slunce. V těchto měsících tedy paprsky produkují nejvíc energie, kterou můžete využít doma k vytápění nebo ohřevu vody. Kdo by to byl řekl, že i v zimě se dá síly slunce využít k výrobě elektrické energie.

Paradoxem je fakt, že fotovoltaická elektrárna na klíč dokáže v zimě produkovat mnohem více energie než v létě. Může za to kombinace studeného podnebí a slunečních paprsků. Při nižších teplotách je totiž výkon fotovoltaických článků vyšší než v létě. Teoreticky by tedy mohl vyrábět i více energie. Větší výroby ale samozřejmě nedosáhnete, protože v zimě se slunce prohání po obloze mnohem kratší dobu.

Nárůst výkonu i o 10 %

Slunečních paprsků tedy na samotné solární panely příliš nedopadne, i tato krátká návštěva ovšem postačí k výrobě dostatečného množství energie. Uvádí se, že v zimě dokáže elektřina ze solárních panelů zajistit ohřev vody zhruba z dvaceti procent. A to dokonce i za snížené viditelnosti. Tedy během dní, kdy je spíše pod mrakem a slunce příliš nesvítí.

Solární panely jsou v zimě výkonnější kvůli zápornému teplotnímu koeficientu. S klesající teplotou jim tak stoupá napětí a tím pádem i výkon. Jeden stupeň odpovídá zhruba 0,33% nárůstu výkonu. V zimních měsících tedy může dojít k nárůstu výkonu až o 10 procent. Pokud takto vyrobenou energii nevyužijete, je možné k uložení použít bateriové úložiště a využít ji například na pozdější ohřev vody. Tímto způsobem je tedy možné vyrobit dostatek elektrické energie i v zimě.