Ostatní

Vyhoďte letničky a zahalte truhlíky do podzimního kabátku. Které rostliny odolají i chladu?

Prázdniny už spějí ke svému konci a zanedlouho startuje nový školní rok. S ním pomalu, ale jistě, přichází také podzim. Ačkoliv se mnohým z nás bude po letním počasí stýskat, i podzimní období nabízí spoustu krás a má své kouzlo. Udělejte si jej krásný díky podzimním dekoracím za pomocí rostlin, truhlíků a květináčů.

Noční chlad si začne zanedlouho vybírat svou daň. Pakliže máte truhlíky a plastové květináče osázeny letničkami (muškáty, surfiniemi apod.) na jejich kráse se chladnější klima podepíše. V takovým okamžicích je čas vyměnit tyto teplomilné rostliny za odolnější. Takové, které odolají ranním mrazíkům a budou zdobit okna až do Vánoc.

Jak na to?

Pro začátek odstraňte z truhlíků a květináčů letničky a stávající substrát ponechejte. Stačí ji nakypřit a případně hlínu dodat. Nachystejte si také mulčovací kůru nebo mech, jimiž pak překryjete substrát. Tato horní vrstva bude chránit kořeny před promrzáním a lépe zadrží vlhkost. Do připravených truhlíků můžete začít sázet „podzimky“.

Jaké podzimní rostliny vybrat?

Mezi nejoblíbenější a cenově dostupné podzimní rostliny se řadí macešky, buxusy, drátovce, ale hlavně vřesy a chryzantémy, jež nádherně kvetou až do mrazů. Především vřesy jsou skvělou volbou, pokud chcete truhlíky a květináče ponechat venku i během vánočního období. Klidně vydrží celou zimu. I mnohé podzimní druhy lze zakoupit v nejrůznějších barevných kombinacích, aby vaše okna a balkón stále hrály pestrobarevnými květy.

Vřesy jsou na podzim vděčnou a krásnou rostlinou, kterou můžete zasadit do nádob i na záhonky.

Kromě rostlin můžete do nádob zasadit i zakrslé dřeviny, jež budou rovněž vkusnou ozdobou podzimních truhlíků. Vyloučená není ani kombinace se zmíněnými rostlinami.

Spojení zakrslých borovic a vřesů také vypadá velmi efektivně. Zejména pokud je zasadíte do velkých květináčů, jež se stanou dominantou venkovních prostor.

Jak z truhlíků a květináčů vytvořit nádherné dekorace?

Abyste docílili co nejkrásnějšího efektu, doplňte rostliny o další stylové dekorace. Na podzim použijte okrasné dýně, listí, kaštany, žaludy a jiné plody typické pro toho období. Ve svátečním čase odstraňte podzimní prvky a vyměňte je za vánoční. Získáte tak naprosto dokonalé vánoční dekorace do venkovních prostor s minimálním úsilím. Stačí zapíchnout pár jedlových větviček, přidat nějakou tu šišku, baňku a stuhu. Pokud chcete mít truhlíky ještě kouzelnější, pak je obohaťte o vánoční osvětlení. Využít lze třeba varianty na drátku a tužkové baterie, díky kterým nepotřebujete přístup k elektrické energii.

Náš tip: Vřesy, které pořídíte do truhlíků lze použít i na jiné podzimní dekorace. Ustřihněte z nich pár větviček a použijte třeba na výrobu podzimního věnce.

Pakliže jsou po létě truhlíky a květináče již opotřebované, určitě nakupte nové, které pak můžete používat celoročně. Zavítejte do jednoho z největších e-shopů na květináče www.harasim.info, kde rovnou pořídíte i další nádherné dekorace pro každé období.