Ostatní

Co zohlednit při volbě velikosti plastového zahradního jezírka?

Ještě předtím, než se pro zahradní jezírko vydáte, byste měli mít rozmyšleno několik věcí. Především kolik prostoru jezírku chcete dopřát a kam jej umístíte. Plánujete si pořídit nejprve menší jezírko a to později rozšiřovat anebo raději rovnou zainvestovat do jezírka větších rozměrů a vyhnout se dvojímu kopání? Chcete do jezírka nasadit ryby anebo se v něm dokonce koupat? Stačí vám předem daný tvar anebo byste si raději tvar jezírka zvolili podle vlastních představ a přizpůsobili ho prostoru?

Jak velké jezírko je ideální?

To záleží na dispozici vašeho volného prostoru. Obecně ale platí, že menší zahrady dobře zvládnou plastová jezírka o objemech od 100 do přibližně 300 litrů. Do nich můžete zasadit vodní rostliny a užívat si jejich krásy například při meditaci. Máte-li zahradu trochu větší a chcete-li v jezírku i chovat ryby nebo se v něm dokonce koupat, vsaďte na trochu větší modely s objemy od 750 do 1 000 litrů. Ty už většinou ale neseženete v plastovém provedení a budete si je muset sami vymodelovat a dno pokrýt jezírkovou fólií, která se časem ale může protrhnout. Díra v jezírkové fólii ale není neřešitelný problém.

Jezírko volte raději větší

Rozhodujete-li se, zda aktuálně pořídit jezírko menší a později jej rozšířit anebo se rovnou vydat cestou většího zahradního jezírka, rozhodně raději volte rovnou jezírko větších rozměrů. V případě plastového jezírka je totiž náhrada menšího za větší prakticky nemožná. Ale ani u zahradního jezírka, jehož dno je pokryto jezírkovou fólií, nejde o snadnou záležitost.

Volba tvaru zahradního jezírka

V případě plastového jezírka máte o práci méně. Tvar je jasně dán již z výroby, musíte si jen vybrat takový, který se vám do zahrady vejde nejlépe. Bohužel si jej ale nemůžete přizpůsobit a ani vymyslet vlastní. Plastová vana se ale dobře usazuje do země a je velmi odolná. Chcete-li si s tvarem zahradního jezírka pohrát, budete muset vše vymyslet sami, tedy jak tvar, tak stupňovitost i sklon stěn. Stěny pak jednoduše pokryjete jezírkovou fólií a máte svůj originální tvar zahradního jezírka. Tento postup je vhodný zejména pro větší jezírka pro chov ryb a koupání. Jestliže sníte o tom, že budete na vlastní zahradě pěstovat lekníny, stačí vám na to obyčejné malé plastové jezírko.