Bydlení Inspirace

Industriální design 2

První díl industriálního designu jsme věnovali základům tohoto nového bytovému stylu. Nyní se pustíme do větších detailů a začneme si takový byt zařizovat. Protože se ale pohybujeme v prostorách většinou dříve určených k nějaké výrobě, bude každý byt, každý jeho kout specifický a proto každý byt originálem.

Základní prvky industriálního stylu

Při navrhování bytu v industriálním stylu jsme v prvé řadě vázáni na daný prostor. Můžeme ho dělit jakýmikoliv příčkami, ale můžeme ho také nechat úplně celý volný, vše lze s úspěšností realizovat, protože průmyslové objekty měly v tomto směru různorodou kreativitu. Prostory samy v době, kdy se v nich cosi vyrábělo, procházely určitým vývojem v závislosti na množství vyráběného zboží, jeho struktuře a i se možnými změnami ve výrobním sortimentu.

Energeticky je nanejvýš náročná verze bydlení v příkladu výše zmíněné Alexe Owensové, tedy s využitím jedné ohromné haly. Takový prostor se dá ale i přepříčkovat, dokonce i přestropit tak, aby vznikl byt, kde každý z rodiny bude míst svůj vlastní koutek pro sebe. Na druhou stranu, pokud prostor své přísné dělení již má a my z různých důvodů nemůžete si v tomto interiéru dovolit zrušení daných vnitřních příček, můžeme podobný efekt navodit tím, že omezíme nábytkové vybavení jednotlivých místností na nezbytné minimum. Takovým celkovým “vyčištěním” prostoru od zbytečných doplňků a dekorací, včetně např. odstranění okenního stínění, kdy lze závěsy nahradit lamelovými roletami, dosáhneme otevření všech prostorů nejen světlu, ale i lidskému sžívání.

Materiály

Protože většinou se pojem industrializace váže ke kovu, zejména k železu, měl by mít tento materiál prim i při vybavovaní takového bytu. Pokud chceme obydlet nějaké starší tovární prostory, buďme styloví a všechny materiály, které tu ještě nalezneme a které nepřekáží životu, ideálně ponechme ve své původní, neupravené podobě. To znamená, že konstrukční a instalační prvky zůstanou odkryty. Typické pak již bude, že ponecháme v původním stavu neomítnuté cihlové nebo betonové stěny a stropy, neodklidíme odhalené kovové trubky i kabely elektrického vedení, železné či dřevěné trámy, sloupy, okna a podlahy ve své původní surovosti. Sem pak ale nepatří textilní závěsy a ani vícebarevné koberce. Pokud je podlaha ve velmi špatném stavu, nabízí se možnost ji pokrýt epoxidovou stěrkou nebo jednoduchou dlažbou, ostatně, i takové podlahy najdeme v různých průmyslových objektech.

Nové prvky

Výrobní haly byl většinou velmi rozsáhle, takže samy se k bydlení určitě nehodí, pokud nežijeme v nějaké větší komunitě. Pro život jednotlivce i rodiny stačí dejme tomu plocha do dvou set metrů čtverečních, když nepočítáme možnost přepatrovaní vysokých stropů. Takže můžeme získat k bydlení úplně prázdný prostor, kde je třeba vše vybudovat od nuly. Z nových architektonických a instalačních prvků to mohou být různá schodiště, dělící příčky, kuchyňské vybavení, a to myslíme nejen pracovní desky, ale i zařízení celých kuchyní, tak i v podstatě i celé nábytkové kusy do dalších místností. Tovární haly, pokud sloužily k výrobě, měly určitě svůj ráz. Určitě při jejich vybavování se více hledělo na účelnost, než na laskavý životní prostor pro lidi. Převládat by tu měl studený kov, jako je ocel, hliník, železo, a to ve spíše matném a často přirozeně nebo záměrně opotřebeném provedení. Lesklým kovovým materiálům zabarveným do žluta, jako je bronz, mosaz, a už vůbec ne zlato, je lepší se v industriálním dekoru zcela vyhnout.

Prvky výzdoby

Do industriálního vybavení bytu lze zařadit i mnohé prvky, které bychom v živých provozech ani nehledali. Jsou to třeba speciálně koncipované lampy, kdy je lze vylepšit netradičním převodem z kola s řetězem a ozubeným kolem. Stojací lampa může vzniknout i třeba lze ze starého nepoužívaného větráku. Obdobně lze jako výzdobu využit plechové značky a klíče, ale staré kartotéky v moderním interiéru můžeme vytvořit různé komody nebo skříňky. Svěráky mohou nově posloužit jako věšáky na dřevěné desce v předsíni, koupelnový kohoutek nad umyvadlem může mít podobu části měděného, bronzového nebo mosazného potrubí. Posezení u kuchyňského barového pultu bude stylové na starých otáčivých židličkách, ale stejně tak židle, i když vypadají, že toho mají už opravdu hodně za sebou, mohou po opravě sloužit mnoho let. Jako základ konferenčního stolku se dá použít starý posuvný vozíku, který se pak bude moci dle potřeby libovolně posunovat díky velkým kovovým kolům.

Dokončení ve 3. dílu