Proč se vyplatí myslet na odhlučnění? Jednoduše proto, že když přijdete po práci domů, chcete si užít svého klidu a příjemně zrelaxovat. To se vylučuje tehdy, pokud vás obtěžují nejrůznější hluky z okolí, ať už se jedná o zvuky z vedlejšího bytu, nebo třeba zvuky, které se linou skrz podlahu nad vámi. Odhlučnění je vlastně druh izolace, na kterou ale dnes stále ještě řada lidí nepamatuje, přičemž v nových stavbách a po rekonstrukcích by to měla být jedna ze základních věcí, na kterou bychom měli brát zřetel.
Nejvíce se zapomíná na podlahu
Odhlučnit lze objekt z různých pohledů. Pro každý typ odhlučnění je navíc potřeba použít jiné materiály, a to v závislosti na tom, s jakými zvuky vlastně bojujeme. Pokud hledáte nejúčinnější odhlučnění podlahy, tak budete potřebovat kvalitní kročejovou izolaci. Dnes existují kvalitní materiály, které dokáží dobře izolovat například dusot nebo kroky, jež se linou skrz podlahu do bytu pod ní. Vždy je však nutné:
- Zjistit akustické nedostatky objektu
- Přistupovat ke každému odhlučnění individuálně
Velice často se v minulosti dělalo to, že se zkrátka použil na odhlučnění nějaký materiál, pokud už tedy bylo odhlučnění vůbec nějakým způsobem řešeno, přičemž takový materiál byl často nevhodný. V mnoha případech je to dáno tím, že nebyly posouzeny skutečné problémy v objektu a zkrátka se použilo nějaké řešení, které však v daném místě nemělo valný význam. Vždy totiž primárně záleží na tom, co a kde chcete odhlučnit. Proto by k vám před realizací odhlučnění měla realizační firma poslat odborníka na akustiku, který posoudí objekt právě z tohoto pohledu.
Standardem je odhlučnění stěny
Kromě podlahy samozřejmě potřebujeme většinou odhlučnit také stěny, a to proto, aby bylo odhlučnění kompletní. Systémy na odhlučnění stěny kombinují hned několik faktorů. Jsou to neprůzvučné materiály a akusticky pohltivá izolace.
Zdroj obrázku: Cherkas / Shutterstock.com