Chystáte se na demolici objektu, který máte v osobním vlastnictví? Podívejte se na nejčastější chyby, které lidé dělají. Vyvarujete se tak tučným pokutám, které jsou za nedodržení zákona následně udělovány.
Demoliční výměr je třeba zařídit předem
Rozhodně neplatí, že si můžeme zbourat kde co, aniž bychom o tom informovali úřady. Obecně lze říci, že zbourat můžete to, pro co jste nepotřebovali stavební povolení. Bez ohlášení tak sundáte například plot, nebo malý kurník. Pro větší objekty již musíte mít ohlášení. A cokoliv, co bylo v minulosti postaveno na základě stavebního povolení, bude potřebovat demoliční výměr. Tento dokument získáte na stavebním úřadě. Mnoho lidí tuto povinnost obchází a následně se diví, že je jim udělena vysoká pokuta.
Stavební suť je třeba likvidovat podle zákona
Součástí demoličního výměru, který stanovuje podmínky zbourání stavby, je také dokument o nakládání se stavební sutí. Stavební suť je nutno likvidovat v souladu s platnými zákony. Většinou se o to stará profesionální firma a vše je poté v pořádku. Někdy se ale lidé do likvidace odpadů pouštějí sami, v tomto případě bohužel často dochází k omylům. Některé materiály může totiž likvidovat pouze profesionální firma, lidé by s nimi neměli vůbec manipulovat. I zde platí, že neznalost neomlouvá. Lepší je proto svěřit starost o stavební suť profesionální firmě.
Dokončení demolice probíhá na úřadě
Oddechli jste si, vše máte za sebou. Pozemek je čistý a připravený na další použití. Ještě ale zbývá udělat za celým procesem tečku. Tou bude návštěva katastrálního úřadu. Právě zde dojde k finálnímu vymazání stavby z katastru nemovitostí. Tímto krokem budova skutečně zaniká a splňujete všechny zákonné povinnosti. Někteří lidé ale v euforii z konce demoličních prací na tuto povinnost zapomínají. Nezapomeňte, že demolici je třeba úřadům oznámit.
Vyvarujte se nejčastějším chybám při demolici.