Stavba Zahrada

Postavte si betonový plot

Oplotit pozemek u domu lze různými způsoby. Kdo chce mít plot postaven snadno a co nejrychleji, pak je jedinečnou variantou betonový plot. Kromě těchto dvou kritérií mají betonové ploty i další výhody. Nejenže mají díky tvarování, vzorování a nabídce několika barevných odstínů elegantní vzhled, ale splňují i další požadavky, které o ideálního plotu každý očekává. Především vytvoří na pozemku potřebné soukromí a majitelům dodávají pocit bezpečí. Na rozdíl od jiných plotů nevyžadují betonové ploty žádnou údržbu a přitom mají neuvěřitelně dlouhou životnost.

Technické parametry

Hlavním a jedinými komponenty pro betonový plot jsou sloupky a desky. Desky jsou vyrobeny výhradně z certifikovaného a mrazuvzdorného betonu. Jejich předností je pevnost, tvrdost, ale zároveň i mimořádná pružnost, kterou jim dodává svařovaná výztuž z betonářské oceli. Tato technologie je zárukou, že se desky při manipulaci s nimi nerozlomí. Rovněž betonové sloupky jsou z vysoce kvalitního betonu. Výhodou pro zákazníka jsou různé rozměry, resp. délka sloupků. Můžete si tak koupit sloupky podle toho, jak vysoký plot chcete postavit. Desky mají rozměry 200×50 cm, takže dvě desky vytvoří oplocení vysoké jeden metr. Šířka, resp. výška desek je 50 cm a tloušťka 4,5 cm. Jedno balení betonových sloupků na paletě o celkové hmotnosti 1,5 tuny stojí 242 Kč a obsahuje 30 kusů sloupků.

Stavba betonového plotu

Ve srovnání s jinými ploty je postavení betonového plotu snadné a rychlé. Je to dáno i tím, že není třeba budovat žádné základy ani příliš upravovat terén. Stačí zem srovnat, aby usazování desek nebránil kámen či hrbol. Nejprve se do země zafixují sloupky v pravidelných rozestupech po dvou metrech. Aby nedošlo k potížím při zasouvání desek do drážek sloupků, je dobré použít dřevěnou lať o délce dvou metrů. Betonové sloupky se zapustí do země do hloubky 60 cm a zafixují štěrkem nebo ještě ideálněji betonem. Po vyzrání betonu se jednoduše do drážek ve sloupcích zasouvají desky. Jejich váha je 75 kg, takže práci zvládnou dvě osoby.