Masiv nebo lamino, toť otázka

Rozdíl u nábytku z masivu a s laminem je asi stejný, jako housle za 500 tisíc a housle za jeden tisíc. Na oba nástroje se dají hrát úplně stejné skladby, ale výsledek bude rozdílný.

Ale tady je nutno říci, že určitá část lidí rozdíl oněch 490 tisíc stejně nepozná.

Lamino

Pro výrobu nábytku se používají lamino desky (DTDL, LTD). To jsou dřevotřískové desky, na které je nalisovaná laminová vrstva. Použití těchto desek se rozmohlo po roce 1945, kdy bylo třeba v Evropě uspokojit poptávku po velkém množství tzv. startovacího nábytku pro mladé rodiny ve válkou zbídačené Evropě. Postupně se zlepšovala technologie i nabídka různých povrchů, takže dnes je pozice laminovaného nábytku neotřesitelná. Jinak že zkušeností vyplývá, že se kvalita lamina může lišit, například některá lamina vydrží poměrně veliký žár, jiná ne. Rozdíl při koupi zákazník bohužel nepozná.

Uvádí se, že povrch těchto desek má velmi nízkou odolnost proti jakémukoli poškození tepelnému, mechanickému popřípadě proti chemikáliím. Ale je pravda, že při šetrném zacházení laminovaný nábytek vydrží dlouhé roky a problém pak není v onom laminování, ale spíše v pantech a jejich uchycení. Vnitřní struktura materiálu nebývá většinou tak pevná, aby vydržela větší mechanické pnutí a nešetrné zacházení.

Lamino desky se vyrábějí v různých tloušťkách, pro výrobu nábytku jsou to nejčastější rozměry 10, 12, 16, 18, 19 , 25, 28, 33 i 50 mm ale i mnoho dalších.

Masiv

Význam slova masiv v nábytkářství znamená, že je použito dřevo tak, jak je rostlé. Problém je v tom, že dřevo v lese neroste pro výrobu nábytku, takže může mít nějaké chyby, tedy hlavně suky. Ty se dají určitým způsobem eliminovat, ovšem nelze je zcela odstranit. Kresba let je tak charakteristická pro každý kus dřeva, že jde vždy vlastně o originál. Obdobou laminování zde může být to, že se lacinější dřevo pokryje dýhou z nějakého ušlechtilého či exotického dřeva. Další úsporou je spojování menších kusů ve větší celek, a pak výroba nábytku z něho. Současné lepidla a technologie lepení jsou ale tak kvalitní, proto se dá říct, že takový materiál má lepší vlastnosti a delší dobu životnosti, než díly z jednoho kusu dřeva.

Nábytek z masivu, pokud je kvalitní, může vydržet staletí. Velmi často jde i ve větších provozech o ruční práci, protože je dbát pozor při výběru materiálu a jeho zpracování.

Lamino nebo masiv?

Rozhodnout se pro výběr lamina nebo masivu asi nebude tak složité. Pokud máme finance, určitě sáhneme po masivu, pokud peníze nemáme, koupíme lamino s tím, že jednou peníze mít budeme a koupíme si taky masiv. Jestli se tato rovnice vždy naplní, nejsme schopni tvrdit, protože určitě někdo u lamina zůstane do smrtí. Tím se ale určitě neodsuzuje k bydlení horšímu, protože lamino má své výhody.

Výhody lamina

Při výčtu výhod lamina s námi asi každý nemusí souhlasit, případně může připojit další. Výhodou je především cena, a ta je daná několika ukazateli. Hlavním asi je, že je vlastně vyráběná u odpadu (odřezky, piliny), případně ze štěpení laciného materiálu. Další výhodou je snadná průmyslová výroba daná tím, že síly desek jsou normované. Snadné jsou i dodatečné úpravy, případně domácí výroba, protože na řezané strany lze velmi snadno laminát navařit horkou žehličkou. Výrobek pak vypadá velmi hezky, profesionálně. Výběr z barevné a vzorové škály laminátu je veliký, ať jde o pastelové barvy, různá dřeva, kameny, mramor a podobně. Nábytek z laminátu lze koupit jako originální kusy, ale jednotlivé díly lze kupovat a skládat, případně i časem měnit, podle potřeb. Nejčastější barva i těchto kusů nábytku je bílá.

Nevýhody lamina

Některé nevýhody jsme již zmínili, jako je hlavně rychlá opotřebitelnost v mechanicky namáhaných místech. Při větším poškození lze materiál obtížně opravit, ale na druhé straně ho lze někdy vyměnit. Některé barvy (fixy apod.) jsou z laminátu neodstranitelné, proto je třeba hlídat hlavně malé děti, aby své umění nezkoušely na nábytku. Laminovaný nábytek je nevhodný do exteriéru, protože delším působením vlhkosti se desky mohou zcela rozpadnout.

Výhody masivu

Dřevo je tradiční nábytkový materiál, a tak jsme schopni i moderní nábytek z masivu vyrábět tak, že se od starého bude lišit technologií a povrchovým zpracováním, ale určitě ne dlouhověkostí. Pokud se povrch masivu poruší, lze ho do určité míry poškození velmi dobře, i když značně pracně, zcela opravit. Pokud se nábytek z masivu umístí v exteriéru, je třeba s tím počítat, protože ne každý má k tomu uzpůsobenou povrchovou úpravu. Na druhou stranu, pokud je nábytek z masivu určen pro umístění třeba na zahradě, chce to určitou průběžnou péči a určitě na zimu raději uklidit do suchého prostředí.

Nevýhody masivu

Nevýhodou může být snad jen cena, protože nábytek z masivu při správném výběru i použití může sloužit víc než jeden lidský život. Samozřejmě, ale to jen určitě s každou věcí kolem nás, je třeba nábytek řádně udržovat a chránit hlavně před mechanickým poškození.