Tipy & rady

Tipy, jak vybudovat nízkoenergetický dům

Rozhodli jste se postavit si novostavbu? Pokud ano, už nemáte příliš na výběr. V minulém roce jste si ještě mohli vybírat z různých typů staveb. Nyní se musíte spokojit s nízkoenergetickým domem, dřevostavbou nebo se zcela pasivním domem. Zákon zkrátka mluví jasně. Pakliže jste se rozhodli pro nízkoenergetický dům, vše začíná výběrem ideální společnosti, která vám dům postaví. Doporučujeme firmu ORCAN GROUP s.r.o., která se specializuje dokonce i na domy na klíč, jež jsou dnes velice oblíbené.

Když už máte vybranou společnost, která se vám postará o vysněné bydlení, pak je třeba přistupovat k dalším krokům. Abyste docílili skutečně nízkoenergetického ekologického domu, který vás v budoucnu nebude stát příliš mnoho, poradíme vám, co si do nového příbytku pořídit.

Tepelné čerpadlo jako součást nízkoenergetického domu

Součástí každého nízkoenergetického bydlení by mělo být tepelné čerpadlo. To většinou bývá i volbou číslo jedna při výběru správného zdroje vytápění. Odborníci však říkají, že neexistuje přesně vytápění, které by bylo tím nejlepším. Pokud však chcete docílit nízké energetické náročnosti, pak si vyberete tepelné čerpadlo.

Velkým plusem je to, že si můžete na tepelné čerpadlo vzít dotaci. Dotační program Nová zelená úsporám nabízí i dotaci na fotovoltaiku, což je druhý tip, jak vybudovat nízkoenergetický dům.

Fotovoltaika patří na střechu

Jak již bylo zmíněno, i na fotovoltaickou elektrárnu lze pořídit dotaci. A i fotovoltaická elektrárna je způsobem, jak vybudovat nízkoenergetické bydlení. V posledních letech je tento způsob získávání energie opravdu oblíbený, možná na to má vliv i ona zmiňovaná dotace.

Podle odborníků může fotovoltaika ušetřit zejména v budoucnu nejen mnoho peněz, ale také řadu starostí. Jestliže chcete do fotovoltaiky investovat až později, je dobré dům na toto úsporné opatření připravit už při samotné jeho výstavbě.