Tipy & rady

Jak si vybrat správnou barvu koberce?

Zařizování bytu je činnost, která může pro někoho představovat zábavu a pro jiného utrpení. Ne každý má tvořivého a kreativního ducha a především dokonalou prostorovou představivost. Jedna věc je, jak vypadá pokoj prázdný, vyklizený, druhá, jak se změní po nastěhování nábytku. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik prostoru nábytek ve skutečnosti zabere. Důležité také je umět vhodným způsobem zkombinovat barvy.

Výrazné koberce do pokojů

Kromě barvy nábytku a výmalby stěn je důležité umět si vybrat také koberec, který bude v interiéru zajímavým doplňkem. Při výběru bychom měli zohlednit  celkové prosvětlení místnosti a orientaci. Do tmavých místností je dobré volit spíše světlejší koberce, do světlých naopak můžete být odvážní a vybírat si koberce s výraznými vzory. Dost také záleží na charakteru místnosti. Zatímco do ložnice byste měli vybírat spíše tlumenější barvy, v obýváku a dětském pokoji se nemusíte bát ani výrazných barev. Zajímavé jsou například červené koberce, které s vhodně zvoleným nábytkem může místnost pěkně prozářit. Naopak se ale červenému koberci vyhněte v ložnici a všude tam, kde se chcete v klidu soustředit. Červená je barva agresivní a povzbuzující aktivitu. Jejím protipólem je zelená, která se hodí prakticky všude. Velmi oblíbený je dětský zelený koberec a to především díky své univerzálnosti. Zelené koberce se hodí jak do dívčího, tak do chlapeckého, ale i smíšeného pokoje. Pokud máte dívku a chlapce, můžete například zelenou doplnit s pastelově růžovými detaily a spokojený bude syn i dcera.

Jaký typ koberce vybrat?

Ať už budete vybírat koberce kusové nebo celoplošné, vždy dbejte na kvalitní materiál. Pohodlnější, ale také náročnější na údržbu jsou koberce s dlouhým vlasem. Hodí se ideálně do ložnice nebo do obýváku. Do dětského pokoje byste měli vybírat spíše koberce s nižším vlasem, kterému nebude vadit ani každodenní vysávání.