Inspirace Novinky Ostatní Tipy & rady

K čemu můžeme využít korek

Řekne – li se korek, asi se vám vybaví špunt v lahvi. Tento materiál však uměli využívat již antičtí Řekové a později i středověcí vinaři.

Korek má řadu předností, které se dají velice dobře využít

Lisovaný korek se velice často využívá jako podlahová krytina či na obložení stěn. Prostor proteplí a vnese do něj pocit propojení s přírodou. Také se zde využívá jeho vlastností: je teplý, pružný a měkký a díky tomu je, na podlaze, příjemný na našlápnutí.

Hrubou drť či desky můžeme také využít nejen jako tepelnou izolaci na podlahy, ale i zdi. Kromě tepla také izolují hluk. Pokud jej máte na zemi, nemusíte se bát ukápnuté horké vody, neboť odolává vysokým teplotám.

Zajisté jej ocení i alergici, neboť má snadnou údržbu – dobře se stírá, je antistatický (nepřitahuje prachové částice), nemnoží se na něm některé druhy bakterií.

Ocení jej i hospodyňky v kuchyni – využít lze korkové podložky pod horké nádoby či prostírání.

Většina z nás (vědomě či podvědomě) dává přednost přírodním materiálům před neosobními plasty. Korek, stejně jako dřevo a další přírodní materiály, vnáší do našeho domova pohodu a pozitivní energii a zvyšuje estetickou hodnotu našeho bydlení.

Tip na závěr

Recyklace korkových špuntů – Jste – li milovníci vína, nevyhazujte korkové špunty, slepením z nich můžete získat krabičku s širokými možnostmi využití – pokud má nižší okraj, poslouží jako miska na oříšky, třeba k vínu. Krabičky s vyšším okrajem velice lehce využijete jako nádobu na příbory při grilování nebo jako obal na květináče.

Máte – li tvořivé děti, můžete s nimi vyrábět různé postavičky.