Tipy & rady

Sauna jako moderní vybavení bytů a domů

Saunu zná jistě každý, ale ne každý ví, jak blahodárně působí na naše zdraví a jak vhodně si podle toho zařídit i bydlení. Nemusíme totiž chodit do různých wellness center, které mají mimo jiné i bazény, posilovny a jiné relaxační metody. Saunu si můžeme klidně pořídit i doma a budeme si ji užívat plnými doušky.

Historie sauny

O sauně věděli již dávno naši předkové a používali ji také k různým rituálům. Již staří Římané věděli, jak blahodárné účinky sauna má, ale nepoužívali saunu jen pro očistu, ale také jako místo společenského setkání. To se dodržuje mnohdy i dodnes a to zejména v severních zemích Evropy. Ve Finsku je sauna běžnou součástí každé domácnosti tak, jak je u nás běžná třeba televize. Pro mnohé znamená sauna očistu nejen těla, ale i duše a mysli.

 

Domácí sauna

Pořídit si domácí saunu je dnes velmi jednoduché a můžeme to udělat prakticky dvěma způsoby. Nejdříve si musíme rozmyslet místo pro sunu. Je to důležitý faktor, protože sauna by měla být někde blízko sprchy, která je potom potřeba. Místo na zahradě našeho domu je ideální v případě, že součástí je třeba bazén nebo přírodní zdroj vody – rybník, potok,… bez studené lázně se sauna neobejde a ztrácí smysl. Zařídit si takovou saunu není složité, ale musíme samozřejmě dbát na určité faktory, které jsou v tomhle ohledu důležité. Jde zejména o velikost sauny a také s tím související izolace, která musí být dostatečná. Při špatně zaizolované sauně se dostává teplo rychle ven a vytápění také trvá poněkud déle. Sauna tak ztrácí účinek a my bohužel peníze.

Sauna na míru

Druhou variantou, jak si pořídit saunu je, že si ji necháme odbornou firmou postavit. A nemusíme mít vůbec obavu, že bychom se nevešli třeba do menšího nebo naopak do atypického prostoru. Sauna na míru je zhotovena tak, aby splňovala nejen naše požadavky, ale aby také využila každý centimetr prostoru. Firmy nabízejí také široký sortiment materiálu, kterým jsou nejčastěji smrk, kanadská jedle, ale i cedr nebo modřín. Vybavení sauny je pak většinou z lipového dřeva, protože je téměř bezsukové, světlé a hladké.

Sauna a její blahodárné účinky

Jistě není třeba donekonečna omílat větu, jak je sauna prospěšná našemu zdraví. Pokud chceme být trochu zdraví, otužilí a chceme mít nejen hezkou pleť a duševní pohodu, udělejme si saunový rituál. Choďme do sauny pravidelně, můžeme si nejen odpočinout, ale také zrelaxovat své tělo a dokonce i naše mysl bude pružnější a odpočinutější.

Sauna podporuje naši obranyschopnost, takže až udeří kruté mrazy nebo podzimní plískanice, chřipka si na nás nedovolí. Ovšem musíme si uvědomit, že sauna není lékárna a jde čistě jen o prevenci. Navíc se pravidelným saunováním zlepší náš krevní oběh a cévy, má pozitivní účinek na revmatické nemoci a zlepší celkově náš organizmus. Naše mysl bude odpočinutá stejně jako naše tělo, které vyplaví veškeré toxiny a škodlivé látky. Proto se tak nádherně v sauně potíme. Ovšem jestliže je nějaké vydání, musí být zákonitě i příjem a u sauny to platí zrovna tak. Po každé sauně bychom si měli dopřát iontový nápoj nebo minerální vodu. Pitný režim je v tomhle směru důležitým faktorem, který je třeba dodržovat.

Sauna spojená se sportem

I sportovci si rádi dopřávají pravidelnou saunu, která je jejich odpočinkovým místem. V mnoha fitness centrech nebo wellness centrech je sauna jejich součástí. Tady se díky vyššímu vylučování růstového hormonu snadněji odbourávají tuky a roste svalová hmota. Sauna je také vhodná pro dokonalou rekonvalescenci poúrazových stavů nebo pooperačních stavů, které si vyžadují další péči.

Sauna jako součást našeho domova

Jak už bylo řečeno, je sauna skvělým odpočinkovým místem, které rádi navštěvují všichni příznivci horké páry, očisty těla a relaxace. Sauny se staly v posledních letech doplňkem moderního bydlení, které nám přináší různé inovace spojené právě s kvalitou bydlení. Donedávna se jednalo o kategorii luxusní a společenské prestiže vyhrazené především pro podnikatele a profesionální sportovce. Vybudování finské nebo parní sauny se stalo téměř standardem a je nepropojeným prvkem prosperujícího klubu. Splňuje tak potřeby každého “běžného” klienta. Vybudovat si saunu doma nebo na zahradě není nikdy pozdě. Vždyť to děláme nejen pro sebe, ale i pro své zdraví.