Inspirace

Nákup čerpadla – nepodceňte tento proces!

Čerpadlo je neocenitelným pomocníkem v každé domácnosti, zejména pak v domech či na zahradách. Budete-li jej pořizovat, pak určitě výběr neuspěchejte, vše pečlivě promyslete nebo vsaďte na správnou firmu, která vám vše podrobně vysvětlí, pomůže a nevnutí první čerpadlo, které je pro ně nejrentabilnější. Jednotlivé kusy jsou totiž vždycky spjaty s konkrétní věcí a účelem, takže byste mohli ve finále zaplatit méně, ale posléze se vám provoz prodraží nebo naopak více, což bude neekonomické a problematické. Jak tedy vybírat? Co vlastně kupujete a pořizujete do své domácnosti?

Když se řekne čerpadlo

Ne všichni automaticky vědí, o co jde, k čemu se používá a jak vlastně funguje a pracuje. Můžeme říci, že je to soustrojí, které se skládá z vlastního čerpadla a pohonné jednotky. Díky tomu voda získává svou pohybovou energii, prakticky slouží k dopravě a přepravě vody. A fungují dva způsoby – buďto vodu tyto přístroje nasávají nebo ji naopak vytlačují. Nesprávný výběr nebo špatná manipulace jej můžou nenávratně poškodit a vy budete muset shánět nový kousek, což se logicky prodraží víc, než jste chtěli nebo si byli ochotni připustit. Proto je ideální, když budete vědět, k čemu vlastně budete čerpadlo používat a potřebovat.

Položte si základní otázky

Potřebujete vědět, jakou vodu chcete čerpat, zda pitnou nebo čistou užitkovou či splaškovou, podle toho vybíráte materiál a konstrukci jednotlivých čerpadel. Dále se také ptáte, odkud vlastně vodu čerpat, protože se může jednat o vodu říční nebo rybniční, o vrt, studnu a také je nutno brát v potaz to, jak hluboko je voda a jak je zdroj vody vzdálený. Jak často vodu čerpat, protože využijete-li čerpadla na zahrádce, kde to bude občas, v rodinném domě, kdy to bude pravidelně nebo pojede-li přístroj nonstop, to už je rozdíl. Poté dáváte pozor ještě na průtok, který je ofačován písmenem Q.