Ostatní

Nejsou svorky jako svorky, aneb kdy se hodí sáhnout po různých řešeních?

Elektro svorky jsou jednou z mnoha drobných komponent, které samy o sobě nejsou nijak komplikované, ale přitom jsou naprosto nepostradatelné. Ve své podstatě se starají pouze o to, aby byly propojeny správné části sítě společně. Přitom dokáží nabídnout spoustu výhod.

Propojení může být pochopitelně realizováno celou řadou možností, ale svorky jsou bezpečnějším a rozhodně čistějším řešením. Jenže zároveň jich na trhu najdeme dost velké množství a občas je dobré sáhnout po zcela jiné variantě.

Nejzákladnější svorky do domácích sítí

Nejzákladnější svorky známe všichni velice dobře. Jsou většinou řešeny jako řadová komponenta, do které se vkládají kabely z obou stran. Uchycení kabelů tady potom není řešení automatikou, ale spíše jednoduše pomocí utahovacího šroubu. Ten je propojený s vodivou částí a přišroubováním dvojice kabelů tak velice jednoduše propojení obě části a vznikne elektrický obvod. Podobné řadové svorky jsou velice levné a dostupné řešení. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste je sháněli marně, naopak patří mezi nejzákladnější dostupné vybavení.

Důmyslnější způsoby uchycení

Jednotlivé svorky mohou mít různé způsoby uchycení. Samotné šrouby jsou sice spolehlivé a poměrně pevné, ale nevýhodou je šroubování každého z nich. Pokud si představíte, že jste profesionál a denně použijete svorek například padesát, tak už je šroubování dost otravné. Existují ale i jiné možnosti, jako jsou například bezšroubové svorky. Ty používají různé jiné metody, jako jsou zaříznuté čepele a jiné, které se postarají o propojení a pevné držení kabelu.

Složité obvody a automatizace

V domácnosti se s takovými obvody, aby klasické svorky nebyly dostačující moc často nesetkáme. To ale rozhodně neznamená, že taková situace zkrátka nemůže někdy nastat. V průmyslu jsou ale velice často používané a oblíbené naopak šikovné patrové svorky. Jedná se o šikovné svorky, které umožňují jednoduché a přehledné připojení složitějších obvodů. Mezi nimi najdeme například také obvody, které se nestarají jenom o přenos energie, ale mohou mít jako svoji součást i automatizaci.